NEDEN TELEOLOJİK BİR EVRİM?


Mustafa Ajlan ABUDAK

Aşağıda teleolojik evrim fikrimi destekleyen 10 nokta üzerinde durmak istiyorum. Bu 10 noktanın hepsi akla uygun açıklamalardır. Fakat burada bunların sadece akla uygun olduğunu değil, teleolojik evrimi ret eden düşünceden (Darwinizm) daha da akla uygun olduğunu iddia etmiş olacağım.

1. Bilimsel olarak elde edilen veriler nesnel gerçekliğin parçalarıdır. Kanıt ise bu verilerden kotarılan bir yorumdan ibaret olan zihinsel bir yapılanmadır.

2. Evrime karşı gösterilen bir kanıt tasarımı desteklemez.

3. Evrim için önerilen kanıtlar teleolojiye karşı kanıtlar değildir. Evrim etimolojik olarak teleolojiyi içerir. Evrim dendiğinde ilerleme ve gelişmenin amaçlandığını anlarız.

4. Evrim ve tasarım birlikte var olabilir ve birbirlerini destekleyen süreçler meydana getirebilir. Teleolojik evrim sadece moleküler alanda değil sosyal ve psikolojik alanlarda hayat içerisinde var olan evrimsel süreçleri anlamamızda daha kapsayıcı cevaplar vermektedir.

5. Sübjektif çıkarımlarımızı bilime yamamak, bunu yapan zihninin giydiği deli gömleğini bilime giydirmeye çalışmaktır. Veriler arasındaki korelasyonlar zihin modellerinden önemlidir.

6. Hayata dair elde edilen veriler, her gelişimin bir değişim sonucu olduğunu ama her değişimin bir gelişim olamayacağını kanıtlamıştır. Oysa Darwinizm bir gelişim öngörmez. Tanrı iddiasını yok etmek adına değişimin amaçsızlığı üzerine bina edilmiştir. Bu sebeple zannedilenin aksine evrimsel gelişim ve basitten karmaşığa doğru aşama aşama gelişme ve ilerleme fikirlerini en baştan dışlar.

7. Darwinizm üzerine bina edilen evrim anlayışı ön kabuller (ateizm, panteizm) taşır fakat Darwinizm, bu ön kabulleri nedensel olarak destekleyebilecek cevapları ortaya koyduğu gibi bir iddia taşımaz. Yani Darwinizm yoluyla o ön kabullere asla varılamaz sadece o ön kabulleri desteklemek için Darwinizm bu düşünce sahiplerince hileli bir şekilde kullanılabilir. Çünkü evrim bir gözlemdir. Şeyleri kategorize etmek için kullandığımız bir yoldur. Evrim ‘nedenler’ hakkında bize bir şey söylemez. Söyleyemez…

8. Tasarımcı ya da tasarımcıların bağımsız bilgisine haiz olmadan, bilimsel veriler hayat içerisinde ki tasarım sorusuna doğrudan bir gönderimde bulunamaz. Bu soruya gönderimde bulunmamız için bilimin sınırları dışına çıkmamız gereklidir.

9. Bilimin incelediği evren kadar sınırı vardır. Evrenin genişlerken neyin içerisinde genişlediği, bu genişlemeyi ortaya koyan bilimin kendisi bile olsa, bilimin cevap verebileceği bir soru değildir.

10.Bilim gözlemleri kategorize edebilir. Olgular hakkında nihai bir hüküm veremez. Beşeri gözlemlere dayanan herşey  gibi geçiciliğe sahiptir.

 

Reklamlar

3 thoughts on “NEDEN TELEOLOJİK BİR EVRİM?

  • Sayın yorumcu,

   Eureka!! haber epey fos neden mi? Çünkü Michael Behe ilk kitabı Darwin’in Kara Kutusundan beri evrimi kabul eder.Ortak atayı kabul eder. İtirazı olduğu şey Darwinizmin mutlak indirgemeci ve naturalist mekanizmaları ile evrimin açıklanmasınadır. Darwinizm evrimin olası bir açıklaması ve şuan ki hakim paradigmadır. Fakat durum son 30 yıldır giderek değişmektedir. Günceyi geriye doğru okursanız yeterince malumat edinirsiniz.

   Bunu yayınlayan arkadaşlardaki cahil cesareti ise üzücü. Sanki Akıllı Tasarımı yaratılışcı teori (evangelist tarikatının desteklediği medya gücü olan kesim) olarak öne sürmek için bilinen veri çarpıtma çabasını sergilemişler. Akıllı Tasarım teorisi önden yüklemeli (front-loading) yani teleolojik evrim ve yaratılışcı tasarımcılar olarak iki ana kola sahiptir.İlki herkesçe pek bilinmez bilinmekte istenmez çünkü AT’nin bu kolunun Darwinizmi epey sarstığına şüphe yok. Diğer yaratılışcı AT savunucularını ise ciddiye almaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Michael J.Behe asla onlardan biri olmadı. Zahmet edip ilk kitabını okuyun.Türkçesi de şurada mevcut;

   http://akillitasarim.org/?p=14

   o blogta çok sevinmiş Behe’yi tebrik eden arkadaşlara da iletirsiniz…

 1. Çok teşekkür ederim bu değerli bilgilendirmeleri yaptığınız için zaten bu haberin çevrilmesi internette yazılmasında bir kanıt bir çok bilmişlik sezdiğim için ve sizinde çalışmalarınızı beğenerek okuduğum için şüphelendim ve sormak istedim.

  Saygılarımla..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s