BENCİLLİK EVRİMSEL OLARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Darwinci eğilimlerin tersine, evrim önceden zannedildiği gibi köpek köpeği yer dünyası benzeri bir süreç olmayabilir. (Richard Dawkins gibi ateistlerce popülerleştirilen Gen Bencildir kanısı) Bencil canlı bir süre hayatta kalmayı başarabilir, fakat yeni oyun teorisi araştırmasına göre, uzun vadeli hayatta kalma işbirliği gerektirmekte. (Bunu birkaç makalemde dolaylı olarak dile getirmiştim. En altta bağlantıları vereceğim.)

Oyun teorisyenleri  geçen yıl Ulusal Bilimler Akademisi Tutanağında yer alan oyun teorisinin klasik bir durumu olan, iki hükümlünün daha az ceza almak için birbirleriyle iş birliği yapmak yada birbirlerine ihanet etme fırsatını konu edinen, ekonomi, psikoloji ve evrimsel biyolojide geniş çaplı olarak araştırılan Tutsak İkilemi oyunu hakkında yeni bir taktik bakış içeren makale yayınlandığında, bilindik Darwinci eğilimleri terk ettiler.

Sıfır belirleyici  yada SB adı verilen bir taktik kullanarak, ( matematiksel modelde belirleyici olarak anılan değerin sıfır olarak düzenlenmesi.) makale  bencil oyuncuların işbirliği yapan oyuncuları yenilebileceğini gösteren, ”ödüllerin tek taraflı adil olmayan  paylaşımını” yürürlüğe koyan iddiayı tartışmaya açtı. Tutsak İkilemi biyolojik fenomenleri açıklamakta kullanıldığından beri, şu soru ortaya çıkmıştı. Evrim bencilleri mi kayırıyor?

Bencillik evrimsel olarak sürdürülebilir değildir. Michigan State Üniversitesi mikrobiyoloji ve genetik profesörü Christoph  Adami ve onun araştırma ortağı Arend Hintze, akabinde SB taktiklerinin evrimin işbirlikçilere göre bencilleri kayırdığını kanıtladığına dair şüphelere sahiplerdi. Nature Communications‘ta bugün yayınlanan bir makalede, çalışmalarında oluşturdukları simülasyona göre, SB taktikleri evrimsel olarak kararlı değiller ve sonuç olarak, bencil oyuncular hayatta kalmak istiyorlarsa işbirlikçi olmalılar.

” Adami basın açıklamasında : eğer cimri ve bencilseniz, evrimin sizi cezalandıracağını bulduk. Kısa bir süre için belirli bir rakip dizgesi karşısında, bazı bencil organizmalar başarı gösterebilir. Fakat bu durum sürdürülebilir değildir.”

Çünkü bencil taktik sadece SB oyuncuları bunu aynı taktiği kullanmayan ve hileye maruz kaldıklarının farkında olmayan diğer oyunculara karşı kullandığında işe yarar. Diğer SB oyuncuları için taktik geçerli değildir, ve böylece sonuç olarak, oyuncu havuzu sadece SB taktikçilerinden ibaret kalacak şekilde daraldığında, kazanmak için başka taktikler geliştirme ihtiyacı duyarlar. Adami’ye göre uzun vadede bencil SB oyuncuları olmaktan sıyrılıp,  sonunda artık bencil bir oyuncu olmayıncaya kadar daha işbirlikçi bir konuma evrileceklerdir.

Araştırmacıların otaya koyduğu karmaşık matematiği size burada hakkıyla açıklayabilecek değilim, fakat methodları hakkında detayları Nature Communications‘da  açık erişim olarak yayınlanan araştırmalarından edinebilirsiniz.

Bu makaledeki verileri öngördüğüm diğer makalelerim;

HOLİSTİK ÖĞRENME SÜREÇLERİ : BİYOLOJİK VE SOSYAL EVRİM

EVRİMSEL EKONOMİK KRİZ

Çevrilen makalenin aslı ;http://www.popsci.com/science/article/2013-08/game-theory-study-says-evolution-punishes-selfish

Görsel; http://www.popsci.com/sites/popsci.com/files/styles/article_image_big/public/images/2013/08/IlovemeShadow2.jpg?itok=HrEogb6s

Reklamlar