HÜCRE İÇİNDE DNA’DAN ELDE EDİLMİŞ BİR TRANSİSTÖR

 

BİYOLOJİK BİLGİSAYARA DOĞRU..YOKSA ZATEN ORADA MI?

 Shaunacy FERRO

Çev. Mustafa Ajlan ABUDAK

Eğer mantıksal işlemleri hesaplaya biliyorsa, veri depoluyor ve bilgiyi aktarıyorsa hemen her şey bir bilgisayar olabilir, hatta canlı hücre bile. Stanford Üniversitesinden bir takım hücreleri çalışan bilgisayarlara dönüştürmek için gerekli olan nihai süreçlerden birini başarı ile gerçekleştirmiş. Transkriptör adını verdikleri, mantıksal işlemlere cevap veren elektronlar yerine DNA ve RNA’yı kullanan biyolojik transistör meydana getirdiler.

Biyolojik mühendislik yardımcı doçenti Drew Endy daha önce biyolojik bilişime hayati bir katkıda bulunmuştu. Geçen sene laboratuvarı biyolojik internet adı verilen, DNA için genetik bilgiyi hücreler arasında aktaran ve aynı zamanda yeniden yazılabilir veri depolama sistemi geliştirdi.

Biyokimyasal bilgiden doğru- yanlış cevaplarını hesaplayabilen mantık kapılarına sahip bir sistem inşa etmek biyolojik bilgisayar oluşturmadaki üçüncü parçadır. Çalışma detaylıca Science çevrim içindedir.

Bir kablo boyunca elektronları düzenlemek yerine, transkriptör DNA boyunca RNA polimeraz akışını (RNA üreten enzim) kontrol eder. Çok çeşitli organizmalarda işlev görebilecek bir biyolojik bilgisayar oluşturmak için, araştırmacılar hayvanlarda, bitkilerde, bakteriler ve mantarlarda işleyen bir enzim kullandılar. Tıpkı elektirik sinyallerini çoğaltarak onların daha uzağa gitmesine olanak sağlayan transistör gibi, transkriptör genetik mantığı çoğaltabilir, enzim etkiliğinde küçük değişimlere izin ederek, gen ifadesinde daha büyük değişimleri tetikler.

Çünkü eğer hücre kafein yada glikoz gibi uyarılara maruz kalmışsa, transkriptör dijital mantığı hesaplayabiliyor. ( Boolean Tümleyen Mantık Kapıları yada çok şaşırtıcı olarak BIL gates) Hücreyi belirli etmenlere bağlı olarak üremesini durdurup başlatabilecek şekilde programlaya biliyorsunuz ve Endy’nin internetini kullanarak hücre gruplarının davranışlarını düzenleyebiliyorsunuz.

Bu bize bir gün hastalıkları belirlememizi ve vücudun içinden ilaç sağlamamızı sağlayacak. Araştırmacılar çalışmalarını, diğer bilim insanları da araştırmalarından yola çıkarak biyolojik bilgisayar çağının biran önce gelmesi için katkılarını sunabilsin diye halka açık olarak sundular.

Popsci

ExtremeTech

Makale ilginizi çektiyse  konu ile ilgili daha önce yayınladığım makalelere bakabilirsiniz;

https://akillitasarim.wordpress.com/2010/02/07/hucresel-hesaplama/

https://akillitasarim.wordpress.com/2013/02/02/organik-bilgisayarlara-dna-veri-depolama/

https://akillitasarim.wordpress.com/2007/07/28/dna-ve-ileri-duzey-bilgisayarlar/

https://akillitasarim.wordpress.com/2012/05/12/gercekci-bir-evrim-teorisinin-anahtari-nedir/

 

Reklamlar

3 thoughts on “HÜCRE İÇİNDE DNA’DAN ELDE EDİLMİŞ BİR TRANSİSTÖR

Yorumlar kapalı.