SIRADA 4D ÇIKTI MI VAR?

 JENNIFER 8. LEE 26 Şubat, 2013 Bits- New York Times

Çeviren : Mustafa Ajlan ABUDAK

 Bugünlerde 3D yazıcıların vaatleri ulusal gündemimize oturmuş bulunmakta, araştırmacılar 4D çıktısı ile bahisleri artırmak istiyor. Hayır, bu yazıcılar hiperküpler filan oluşturmayacak. Bunun yerine, bilim insanları “dördüncü boyutu ”zamanın temsil ettiğini-tıpkı matematikçi Hermann Minkowski‘nin 20. yy başlarında uzay-zaman tanımladığı gibi- iddia ediyorlar. 4D yapılar ilk olarak 3d yazıcılardan elde edilir fakat daha sonra aktivasyon enerjisi verildiğinde değişim geçirirler.

  Stratasys, adlı İsrailli bir 3D baskı şirketiyle ortaklaşa proje yürüten M.I.T. araştırmacısı Skylar Tibbits‘in açıkladığı üzere:

 Bu çıktı almada tamamıyle yeni bir fikir, durağan nesneler yerine, başka şeylere dönüşen şeyler yazdırmaktasınız.

Tibbits’sin araştırmaları oyuncaktan mobilyaya değin uzanan kendi kendine birleşme teknolojileri üzerine odaklanmış durumda.

Araştırması geçen salı günü Long Beach Kaliforniya’da gerçekleşen TED konferansında kendi kendine katlanan origami sunumuyla tanıtıldı.

Bu yapılar dönüşebilmek için dış bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. Halihazırda, Tibbits ve Stratsys şirketinin geliştirdiği erken prototipler bu enerjiyi sağlamak için su kullanıyorlar. Kendi kendine katlanan yapılar ilk olarak iki ana materyalin karışımından- su içerisinde kendi hacminin iki katına çıkabilen sentetik polimer, ve suyun içinde katı kalabilen diğer bir polimer- den elde edilen lifler vasıtasıyla basılıyor. İki materyalin belirli bir tasarım ile dikkatlice birleştirilmesi sonucu, suyu emen maddenin genişlemesi, bağlantı noktalarını harekete geçirir, bu sayede daha önceden belirlenmiş geometrik dönüşüm yaratılır. (çeviren notu – sanki DNA’yı açıklıyor.)

Tibbits iki işleyen prototip oluşturdu: biri “M.I.T.” yazısına dönüşen harfler ve bir diğeride basit bir küpe dönüşen bir model. Dönüşümün hızı, su emen materyalin tam anlamıyla tasarlanması ile suyun sıcaklığı ve akışkanlığına bağlı. Daha büyük boyutlarda, araçlar su altı yapıları ya da uzayda yapılar inşa etmekte, insan eliyle inşa etmenin oldukça pahalı, zor ya da sadece imkansız olduğu herhangi bir yerde yararlı olabilecektirler.

Tibbits daha kamaşık ve daha büyük şekiller oluşturmak için, sınırlı bir başarı ile durmaksızın deniyor.

Tibbits :

Karşılaştğımız en büyük sorun düğümlenme.” Tibbits yapıların birlikte nasıl katlanacağı ile ilgili kesin öngörüler oluşturmaya çalışıyor. Birçok açıdan,katlanma süreci temel protein sentezine beziyor. 

Stratasys küresel eğitim müdürü Shelly Linor: Tibbets’sin araştırması programlanabilir materyallerin geleceğin üretim şekli  olduğunu gösteriyor. (not: belki geçmişinde)

Tibbits:

Bu teknoloji şirketlerin çevresel kaynaklar ve enerjileri bir avantaj olarak kullanabilecekleri “çevresel üretim ” kavramını meydana getirmekte. Suyun dışında, yapılar ışıkla,ısıyla, akımla hatta ses ile etkileşime geçebilirler.

Şu anda dönüşüm sadece bir yönde gerçekleşmekte, araştırmasının gelecekteki safhalarında tersine çevirilebilicekler mi onu görebilecekler. Eğer bu olursa, sistemler döngüsel değişim içeren çevrelerde kendi kendilerine yetebilir hale gelebilir. Örneğin, pompa kullanmaktansa, tıpkı yutak borumuzdan gıdaların geçmesi gibi borular suyu itmek için genişleyebilir ve daralabilir.

http://bits.blogs.nytimes.com/2013/02/26/next-4-d-printers/

Reklamlar