AKILLI TASARIM GÜNCESİ 2010

Mustafa Ajlan ABUDAK

Akıllı Tasarım güncemiz ya da blogumuz Türkiye’de Yönlendirilmiş Evrim Teorisi – Akıllı Tasarım ile ilgili en güncel adres olma özelliğini sürdürüyor. Günceyi mümkün olduğunca yeni makalelerle içerik açısından zenginleştirmeye çalışıyorum.Makalelerin büyük çoğunluğu konuya amatör manada ilgi duyan, düşünen, sorgulayan insanlar için bir yardım çabasıdır. Günce, teleolojik evrimle alakalı en güncel yayınlardan ve yönlendirilmiş evrim düşüncesini destekleyen makalelerden oluşmaktadır.

Akıllı Tasarım, evrimin gayesel bir içerik taşıdığını iddia eden evrimsel bir  yaklaşımdır. Canlı genomlarında ki bilginin kökeninin ancak tasarımla açıklanabileceğini iddia eder.  İlk canlı organizmadaki temel tasarımın, tanık olduğumuz tüm canlılığı ortaya çıkaran kaynak kodu içerdiğine, evriminde bu kaynak kodu kullanarak ve onun çevresinde bir öğrenme süreci olarak belirli bir amaç doğrultusunda, genomun içerisinden, gene genomun çevre koşullarına uymasını sağlayacak  şekilde gerekli verileri ürettiğini, seçtiğini, derlediğini iddia eder. Doğal seçilim, mutasyon ve diğer evrimsel mekanizmaların kendilerininde aslında temel tasarımı şekillendiren süreç mekanizmasındaki parçalar olduğunu savunur.

Evrim ile ilgili  nette yapılan yayınların çoğu, evrimi bilimsel bir gözlemden çok, ideolojik bir görüşün alt yapısını sağlamak için kullanılan  bir amentüye indirgemiştir. Akademik kaynakların büyük çoğunluğunun ateist imandan kaynaklanan yayınlar olması, bilimin materyalist tercihinin endoktrine edilmesi için kullanılması, evrimi anlamamız yönündeki en büyük engellerdi. Ayrıca yaratılışçıların yayınlarının da bilimsel gerçeklikten uzak,insan aklıyla alay etmeye çalışan bir karalamadan öteye geçemediği de ortadadır. Burada insanlara evrim konusunda her şeyin siyah-beyaz olmadığını gri alanın siyah ve beyaz alandan çok daha fazla bilgi taşıdığını göstermeyi umut ediyorum. Blog amaçta tüm zihinsel altyapımı ve gayemi oldukça detaylı bir şekilde anlatmaktayım.Tercih elbette günceyi ziyaret edip,okuyan ilgili ziyaretçilerimizin…

Özetlemek gerekirse; elde edilen bilimsel bulguların ışığında, okuyucuların algılayışlarını yeniden değerlendirmesine olanak veren , varsa  daha önce edinilmiş yanlış anlama ve hatalı kabulleri terk etmeye yönelten metinler olmasına çalışıyoruz. Bir doğrunun yada sonuç çıkarımının salt savunulması değil, elde edilen verilerin ışığında ne gibi çıkarımlar yapabileceğimizi sorguluyoruz. Bu çıkarımların kesinlikle gerçeği temsil ettiğini iddia etmiyoruz, sadece aktardığımız şekilde olma olasılığının diğer olası açıklamalara göre daha olası olduğunu savunuyoruz.

Günceye her türlü profesyonel ve amatör  yardımlarınızı bekliyorum. Bu günce profesyonel mesleğimden arta kalan çok kısıtlı zaman içerisinde oluşmaktadır. Bu sebeple ister ateist, ister yaratılışçı, ister teleolojik evrim görüşünü savunun, günceye eleştiri ve çeviri destek ile katkı sağlamanızı diliyorum. Takipçilerimizin tümüne hayırlı ve bilgi dolu bir yeni yıl dileklerimle.

Sayılarla 2010

2010’da,23 makale yayınladık, toplamdaki makale arşivimiz 53’e çıktı.  Bu yıl en yoğun gün Aralık ayının dokuzunda yaşandı.Günün popüler makalesi BLOG AMAÇ ‘tı.

Bağlantılar nereden geldi?

2010’da günceye en çok ziyaretçi gönderen siteler facebook.com, mustafaakyol.org, eksisozluk.com, google.com.tr, ve sozluk.sourtimes.org.

Gelen ziyaretçilerimizde en çok holistik düşünce, evrendeki düzene örnekler, akıllı tasarım, holistik öğrenme, ve atom kelimeleri ile ilgili aramalarda güncemize ulaştı.

Reklamlar

One thought on “AKILLI TASARIM GÜNCESİ 2010

 1. selam Mustafa Ajlan,

  Yeni yildaki tum calismalarinda da basarilar dilerim. Yaptigin bu hizmet bu konunun onemini geregince kavrayip anlayabilenler icin cok anlamli ve buyuk gercekten.

  Sana burada ek olarak (dilersen, burada bunu kucuk bir tavsiye, veya samimi bir rica olarak da algilayabilirsin) diyecegim sadece su ki:
  Bu yeni yilda, Amerikada su an bu Teistik Evrim, veya Evrimsel Yaratilis inancini epeyce bir zamandir (Akilli Tasarim haraketiyle tam paralel baglamda olmasa da) en net sekillerde ortaya koyabilen, ve bu –onden yuklemeli, yonlendirmeli, veya diger her tur– Evrimsel Yaratilis inancinin Amerikada ve dunya capinda cok uzun zamanlardan beri siddetli karsitlari olan o bagnaz Evangelistlerin bu konuda –bu Evrimsel Yaratilisi artik acikca gosterebilen tum bu tip somut bulgulara ragmen– yaptiklari tum carpitmalari ve sahtekarliklari da artik acikca ve cesaretle sergileyebilen ve de kinayabilen (Insan Genom Projesinin baskanligini yapmis dunyanin en onde gelen uzman genetikcilerden prof. Francis Collins tarafindan yakin zaman once kurulmus olan) bu en onemli Sitesinden bu gibi onemli bilimsel bulgu, belge ve tartismalari da bu minvalde cevirip buraya koymayi da uygun bulabilir misin?

  http://biologos.org/blog/signature-in-the-pseudogenes-part-1/

  http://biologos.org/blog/signature-in-the-pseudogenes-part-2/

  http://biologos.org/blog/an-evangelical-geneticists-critique-of-reasons-to-believe-pt-2/

  Cunki Amerikadaki –oncelikle Musluman, ve de Kitap ehli, ve de diger baska Dinlerden de– tum samimi inancli insanlar da artik bu konuda boylece gercekten buyuk sayilarda uyanmaya, ve abesligin/tutarsizligin (dini literaturde soylersek, belki de: seytanin) aslinda bu ateistik Evrimciler kadar, veya aslinda onlardan bazi en temel acilardan cok daha saskin, tehlikeli ve saptirici olan asil bu Evangelist bagnaz anti Evrimsel Yaratiliscilarin arkasinda oldugunu,

  http://www.drdino.com/tag/fossils-ancient-man?type=article

  http://www.drdino.com/tag/flood-geology?type=article

  http://www.answersingenesis.org/articles/2008/08/05/answer-to-evolution-imposed

  http://www.icr.org/article/evolution-thermodynamics-entropy/

  ve asil ve oncelikle Yaratici adina aptalca, komikce ve sapkinca (Incil-Tekvin esasli olarak yaptiklari literal yorumlarina binaen) hareket eden bu “tekvinsel hokus-pokus tipi evangelist yaratilisci” sarlatanlardan kurtulmadikca, Din ve Bilim alaninda mutlak Gercege ulasmanin mumkun olamayacagini boylelikle acikca ve somut olarak farkediyorlar buralarda, epeyce bir zamandir.

  Tekrar sana ve o guzel Turkiyemdeki tum o guzel insanlara en hayirli yeni bir yil dileklerimle.

Yorumlar kapalı.