FİZİKTE BİLDİĞİNİZİ SANDIĞINIZ HERŞEYİ UNUTUN…!

Radikal gazetesinde bugün bir haberle sarsıldım. Karl Popper’ın bana her daim rehberlik eden bir sözü vardır; Bilim tarihi ”doğru” olarak kabul edilen teorilerin yanlışlanmasının tarihidir.” Buna dair en son gelişmelerden birini sizlerle paylaşıyoruz. Bilim tarihi de bir evrilmenin yani ileriye doğru gelişmenin tarihidir. Fizik bilimi de biyoloji gibi değildir. Daha doğrudan gözlemin, deneyin ve verilerin birincil kaynaklardan derlenip test edilebildiği gerçek bir rasyonel alandır.Biyoloji bize yumuşak dokuların iz bırakmadığını söyler ama her atomun bir izi vardır. Fizikte durum başlığımızdaki gibi bir duruma evriliyorsa, biyolojide bu türden bir şenliğe davetli olmalıyız. Fakat bu bilim tapınağının yetkin din adamlarınca pek izin verilmeyen bir durumdur. Tapınağın temellerini sarsmak demektir. Bir küfürdür. Şimdi konuyla ilgili habere geçelim.

Atomların yapı taşları arasında bulunan protonlar ile ilgili yeni keşif, fiziğin en güvenilir bazı yasalarını ve birçok fizik formülünü değiştirebilir…

Protonların nötr karşıtları ile birlikte, nötronlar, Evrende her atomun çekirdeğini oluşturur. Bu sebeple protonların bilimde önemli bir yeri bulunur. Garching-Almanya’daki Max-Planck Kuantum Optik Enstitüsü tarafından on yıl süren çalışmalar ve denemeler sonrasında protonlar ile ilgili önemli bir keşif yapıldı…

Proton parçacığı için yapılan yeni bir ölçüm, onun evvelce düşünüldüğünden daha küçük olduğunu gösterdi. Daha önceden, bir protonun yarıçapı için, bilimsel araştırmacıların kabul ettiği değer 0,8768 femtometre (1 femtometre = 10-15 metre) idi. Yeni yapılan ölçümler bu değerin bilinenden yüzde 4 (0,00000000000003 milimetre) daha küçük olduğunu gösterdi. Proton yarıçapı 0.8418 femtometre olarak ölçüldü.

Bu keşif sıradan insanlara basit ve anlamsız gelebilir. Ancak fizikçileri ve bilim çevrelerini aşırı derecede heyecanlandırdı. Bilim insanları bu keşfi çok ciddiye alıyorlar. Neden mi?

Proton büyüklüğü kuantum elektrodinamiğinde kullanıldığı için, bu birçok formülün temelden yanlış olduğu anlamına geliyor. Ayrıca bu keşif fizik kanunlarının yeniden gözden geçirilmesi ve hatta değişmesi anlamına da gelebilir. Ayrıca bu keşif diğer birçok alanı da etkileyebilir.

Örneğin; Gökbilimcilerin spektroskopi kullanarak, galaksilerin ve gaz bulutlarının kimyasal elementlerini hesaplama yöntemlerini…

BİLİM İNSANLARININ GÖRÜŞLERİ
Basel Üniversitesinden fizikçi Ingo Sick: “Bu çok ciddi bir fark, bir yerde gerçekten bir şey cidden yanlış”

İngiltere Ulusal Fizik Laboratuvarı bilim adamlarından Jeff Flowers: “Bu keşif, önemli bir değişiklik yapmak, kuantum elektrodinamiğini tam olarak yeniden düşünmek ve potansiyel yeni bir teoriye açılan kapı anlamına gelebilir”

Yeni ölçümler kuantum mekaniğinin mevcut teorilerinde bir boşluk olduğu anlamına da gelebilir.

(Kaynak: Radikal Gazetesi – VeTeknoloji.com)

Reklamlar