2009’UN EN ÖNEMLİ 10 TASARIM MAKALESİ

Mike GENE

2010 geldiğinden beri, bloğumda 2009’da boyunca yer alan önemli makaleleri bir arada sunmayı düşündüm.  Bu makaleler, 2009 boyunca önden yüklemeli evrim çerçevesindeki en önemli birkaç gelişmeyi içeren makalelerdir.

Her neyse, en önemli 10 makale kendi içersinde 3 kategoriye ayrılmakta. Bunlar…

” Turuncu yazılmış makale isimleri tıklanarak ilgili makaleye ulaşılınabilinir. ”

HAYATIN İÇERSİNDEKİ TASARIM OLGUSUNA YAKLAŞIMLAR

Merkezi Metafor –  Bloğumda savunduğum çerçeveyi anlamak için zorunlu olan kitabımdan küçük bir özeti içeren makale. (Türkçesi için tıklayın..)

Kanıt ve Şüphe –   Bir bilimsel araştırmada rol oynayan şüphelerin, anahtar rolünü tartışan kitabımdan  küçük bir alıntı.

Ökaryotik Hücrelerin En Basiti – Bilim tarihinin görece karanlıkta kalmış önemli bir mesaj içeren kısmını ortaya koyuyoruz. Oldukça fazla miktarda deneysel kanıtla desteklenen bilimsel bir hipotez yanlış olabilir.

Bir Tasarım Çıkarımı Yaklaşımına Doğru Yollar –  Bazı Biyolojik yapıların tasarlanıp tasarlanmadığına dair karar verme aşaması için önerdiğim 4 farklı metodu kapsayan bir çerçeve metin.

ÖNDEN YÜKLEMELİ EVRİM

Titreşim –  İnsanların önden yüklemeli evrimi daha iyi kavrayabilmesi için hazırladığım güncel bir yardım denemesidir.

SRP, Alu elementleri ve Titreşim –  Ribozmal parçaları uzun ve kapsamlı bir şekilde akıl süzgecinden geçirerek bağlantılar oluşturarak keşfedilmesini içeren, çoğu insan tarafından göz ardı edilen ya da görülemeyen kısımlara dair makalem.

Önden Yüklemeli Evrim ve Sinir Sistemi – Birçok kanıtı ortaya koyarak sinir sisteminin konuyla olan ilişkisini belirten makalem.

Metyhlation – Sitozin Deaminasyonunun Etkilerine Odaklanmak – Kitabımdaki bir tartışmayı genişleterek, genetik koda gömülmüş gizli bir patikanın gösterilmesi.

BİYOLOJİDE AKILCILIK

Protein ve DNA’daki Akılcı Öz – Çoğunlukla google’dan derlenen, iki farklı makro molekülün çeşitli niteliklerinin aslında birçok kavramsal yolla birbirine bağlandığının ortaya koyulduğu makale.

İçten Kontrol edilen Evrim –  Hayatın kendi evrimini kolaylaştıracak şekilde nasıl inşa edildiğini ortaya koyan makalem. Bu çalışmam internette yayınlandıktan sonra Scientific American’da ayrıca zikredilmiştir.

Orjinal makale için tıklayın…

Not : 2009 başında Mike Gene’nin asıl sitesinin Darwinciler tarafından hacklenmesi sonucu daha önce verdiğim çoğu makalesinin linkleri ölü durumdadır. Yukardaki makalelerin hepsine ulaşabilirsiniz.  Wordpress blogunda çoğunlukla yeni makaleleri bulunsada eski bazı makalelerine dilenirse  telicthoughts’tan ulaşılınabilinir.

Reklamlar