PROTEİN- ŞAŞIRTICI BİR TASARIM MADDESİ

21Nisan 2008

Mike GENE

Tüm canlılar proteinlere bağlıdırlar. Bu sebeple, bazen kaç insanın, proteinlerin ne kadar olağanüstü yapılar olduklarını durup düşündüklerini merak ederim. Kendi vücudunuz ele alalım. Eğer yeterince derine inebilirseniz, temel bir organ sisteminin, bir proteinin ya da bir dizi protein çevresinde yer alarak meydana geldiğini görebilirsiniz.

Ya kaslarınız ? Actin ve myosin adlı gerilip-açılan proteinleri bir düşünün! Beyniniz ya da sinirleriniz? Elektrik sinyallerini üreten ve taşınmasını sağlayan zar reseptörlerini ve kanalları düşünün! Ya kanınız? Kanınıza oksijeni taşıyan hemoglobini düşünün! Peki ya sindirim sisteminiz? Aldığınız tüm besin molekülerini (tabi ki içerlerindeki proteinleri) parçalayan enzimleri düşünün! Ya kemikleriniz ve eklemleriniz? Yapıları birbirine bağlayan collageni düşünün! Saçlarınız ve deriniz? Dayanıklı ve güçlü keratin adında bir proteini düşünün! Salgı bezlerini ? Onları ortaya çıkaran hormonları ve reseptörleri düşünün! Ya bağışıklık sisteminiz? Vücudunuzun koruyucuları antibodileri düşünün…!

Proteinleri tasarım maddesi olarak görürken aslında birden onların olağanüstü çok yönlü, tüm amaçlar için işlev oluşturma özelliğini sergileyen bir özdek olarak karşınıza çıkması karşısında dumura uğrarsınız.

Proteinler ışık üretebilir, ışığı ortaya çıkarabilir, ya da ışığı iyon ve kimyasal enerji üretmek için kullanabilir. Proteinler bir sinyal gibi davranabilir ya da sinyalleri yakalayabilir. Proteinler hareketi meydana getirir ve motorlar gibi işlev sergilerler. Onları bir şeyleri birbirine bağlamak ya da birbirinden ayırmak için kullanabilirsiniz. Proteinler binlerce kimyasal reaksiyonda katalizör görevini üstlenirler, minicik ve iri moleküllerin taşınmasını üstlenirler, büyük mesafelerde sinyalleri taşırlar ve oluşan hataları düzeltirler. Proteinler basit fiber yapılardan son derece karmaşık ve gelişmiş moleküler makinelere değin oldukça farklı şeklinde var olabilirler. Tek başlarına bir görevi yerine getirebilir ya da bir işlev bütünün parçası olabilirler. Proteinleri lipitlerle birleştirin; elinizde canlı yapıları bölümlere ayırmak için kontrol edilebilir mükemmel bariyerleriniz olsun. DNA ile birleştirin ve elinizde düzenlenebilir ve paketlenebilir bir kromozon olsun. RNA ile birleştirin bu sefer elinizde proteinleri üreten ve genleri mükemmel olarak bölen makineleriniz olsun. Proteinleri bir şeylerin evriminde de kullanabilirsiniz; evrimde oldukça etkili süreçler olan gen duplikasyonu, tekrar birleştirme ve yatay gen transferi gibi işlemler tahmin edebileceğiniz gibi proteinlere bağlıdırlar. Hatta proteinleri sert bir kaplumbağa kabuğu yapmak, yumuşak bir tavşan kürkü elde etmek ve ördeğin uçuş tüylerini oluşturmak için bile kullanabilirsiniz.

Birileri, tüm evrende proteinlerden daha çok yönlü bir tasarım maddesi bulunup bulunmadığını merak edebilir. Fakat dahası da var. Hayata milyarlarca yıldır bu tip bir akıl almaz çok yönlülük ve işlevsellikle hizmet eden proteinlerin merkezinde oldukça benzer bir yapım süreci vardır. Şimdi bu bir tasarım maddesidir: Bir yapım süreci binlerce kez birleşerek yine binlerce işlev ortaya çıkarmaktadır.

Tüm bunlar oldukça ilginç sorulara neden olmaktadır. Örneğin, proteinler ve yapım süreçleri olmadan kör saatçi ne ifade edebilir? Proteinler ve içlerindeki potansiyel gizli işlevleri olmadan, kör saatçi yetersiz ve sakat bir varoluşla kimsenin varlığını fark edemeyeceği bir şey oluyor olmaz mı? Öyleyse kör saatçi ne derece bir saygınlığı hak ediyor?

Elbette, eğer proteinlere dair her şey, onların (Dawkins, Dennett,) söylediği gibi, bazı amino asitlerin birden katalizör grup şeklinde hareket edip, ya da şans eseri olarak küçük peptitlerin üzerine kilitlenerek çapraz bağlayıcı işlevi yerine getirip işe koyulmasıyla oluşuyordur. Hatta belki de bu EVRENDE ŞANSA DAİR EN BÜYÜK OLAY, son derece sıradan bir maddenin içersindeki gizil güçle, kör saatçiyi oldukça etkileyici bir tasarım taklitçisine dönüştürüyordur. :)

Orjinal metin için tıklayın…

Çeviri-Mustafa Ajlan ABUDAK

Reklamlar

12 thoughts on “PROTEİN- ŞAŞIRTICI BİR TASARIM MADDESİ

 1. Geri bildirim: Updates - Telic Thoughts

 2. bir tırtılın hareketlerindeki ve eylemlerindeki şaşırtıcı zeka
  insanlıktan öcede aklın olduğunu gösterir akıl bu kadar kurguyu
  kör saatci yapmadıysa kim yaptı

 3. normal bır proteın molekulunun kendılıgınden olusma olasılıgı 10 üzeri 60 ila 10 uzerı 80 arasında degısıyor…evrendekı tum parcacıkların sayısı 10 uzerı 80 ila 10 uzerı 100 rarasında degısıyor..bu olasılk bıle bır tasarımın varlıgını ortaya koyuyor…2000 li yıllar evrım denen dogmatık ve mitsel dusuncenın yıklıdıgı yıl olacaktır hıc suphem yok….bızı boyle guzel bılgılerle bılgılendıren kısılere ıse cok tesekkur ederım

 4. Sayın Aydın,

  Proteininin kendiliğinden oluşmasının olasılığı nasıl hesapladığınızı açıklayabilir misiniz? Proteinler hücrelerde DNA’daki bilgiye göre sentezlenir. Proteinlerin kendiliğinden oluşmasının konuyla nasıl bir ilgisi var?

  “2000 li yıllar evrım denen dogmatık ve mitsel dusuncenın yıklıdıgı yıl olacaktır hıc suphem yok….bızı boyle guzel bılgılerle bılgılendıren kısılere ıse cok tesekkur ederım”

  Sizi böyle güzel bilgilerle bilgilendiren kişi sizin yıkılacağını söylediğiniz ve dogmatik ve mitsel düşünce dediğiniz evrim için “tartışılmaz bir bilimsel gerçekliktir” diyor. Siteyi ve burada savunulan düşünceyi daha iyi inceleyip anlamanızı tavsiye ederim. Burada sizin savunduğunuz türden bir yaratılışçı düşünce savunulmuyor.

 5. Da Vinci bey gerçekten kim olduğunuzu belli etmediğinizi mi dusunuyorsunuz?
  Komik duruma dusuyorsunuz.Sonucta sizin uslup argumanlar belli
  Freedom, fuatogl, ateist,annibal ve daha niceleri :D

 6. Biri benim Da Vinci olduğumu mu iddia ediyor? Hem de sadece Da Vinci değil aynı zamanda freedom, fuatogl, ateist, annibal ve daha niceleri :))))

  Sayın Abudak, ozdavinci’nin bu mesajını moderasyonunuzdan geçirerek sizin samimiyetinize olan güvenimi yok ettiniz. Ben de burada birilerinin başkaları olduğunu iddia eden mesajlar yazsam onları da moderasyonunuzdan geçirir misiniz? Yazdığınız bu yazıya büyük katkı yapar bunlar ne de olsa.

  balbazar’ı eklemeyi unutmuşsun ozdavinci. Aslında düşüncen daha başka çok adam bulursun. Biraz daha uğraş bakalım.

 7. Sayın Provoker

  Esas itibariyle zaten müstear isimle yorum yazılmasına karşıyım.İnsanların her konuda gerçeğe dair düşünceler, söyleyecekleri varsa liberal düşüncede biri olarak kendi gerçek kimlikleri ile inandıkları gerçeği savunmaları en doğru olanıdır diye düşünmekteyim. Ben web yayıncılığı yaptığımdan beri gerçek kimliğimle yazıyorum, yorum yapıyorum. Bu sebeple sizinle öz davinci adlı yorumcunun oluşturduğu polemikte taraf olamam.Kendisi burda yapılan yorumlara binaen bir çıkarımda bulunmuş ve bunu yaparken kişisel haklara saldırmamış, küfretmemiş sadece bir düşünce ortaya koymuş.

  Ayrıca polemiğinizde geçen onca müstear isiminde hepsinin aynı düşüncenin çeşitli varyasyonlarını savunan bir yada birden çok kişi olmaları mümkündür. Sonuçta müstear isimlere dayanıyorlar ve yorum üsluplarıda benzeşiyorsa bu çıkarımlar yapılabilir. Doğru olup olmadığı da beni pek ilgilendirmez.Sadece burdaki ilgi benim için tüm bu müstear yorumcuların ortak yanının militan 7/24 materyalizm yada türevlerinin savunucuları olmalarıdan öte bir anlama gelemez. Blog blog dolaşıp karşıt görüşü kendince aşağılamak yada ağız dalaşına girmek kişisel tercihlerdir.Müstear isim bunu sağlamaktan öteye gidemez ve düşüncelerini kendileri olarak savunanamayanların benim nezlimde samimiyetleri gerçek olamaz.

  Moderasyondan sadece hakaret ve küfür içeren şeyler geçemez.Birde ısrarla işi ahmaklığa vurup anlamamkta direnip burda zaman ve yer işgal edip son söz bende olsun durumunu gerçekleştiren bazı yorumcuları modere etmedim.Onun dışında herkesin her görüşü seslendirilmiş, yaptığımız temel yanlışlıkların hepsi düzeltilmiş (.Sizin P.Davies’de gösterdiğiniz gibi) ve elden geldiğince yorumcuların aralarındaki polemiklerde taraf olunmamaya çalışılmıştır.Bunların yazılarımla, düşüncemle alakası olmadığı gibi bunları destekleyen yada köstekleyen bir tarafının olmasını düşünmek bile son dere aciz bir durum olmaktadır.

  Bu tartışmadaki diğer yorumları büyük olasılıkla yayınlamayacağım.Fakat bir örnek olması manasında bu iki yorum kalacaktır.

  Saygılarımla..

 8. Sayın Abudak,

  Bu blogda yeni yazmaya başladım ama en başından beri takip ediyorum ve neredeyse tüm yorumları okumuşumdur. Kusura bakmayın ama daha önce birçok kere yorumları onaylamadığınızı gördüm. Şimdi bunları arayıp bulup gösterecek değilim. Bunları siz de biliyorsunuz zaten.

  Mesela ben de şöyle bir çıkarımda bulunsam nasıl olur. Mustafa Ajlan Abudak kendi adıyla yazmak istemediği için ozdavinci adıyla yazarak Da Vinci ve diğer naturalist evrim savunucularına çamur atmaya çalışıyor.

  Bunun için de “burda yapılan yorumlara binaen bir çıkarımda bulunmuş ve bunu yaparken kişisel haklara saldırmamış, küfretmemiş sadece bir düşünce ortaya koymuş” der misiniz? Ortada bir hakaret veya küfür yok, kişisel haklara saldırı yok. Sadece bir düşünce ortaya koydum aynen ozdavinci gibi.

 9. Gördünüz mü Sayın Abudak,

  Ben böyle birşey söylediğimde hiçbir gerekçe olmamasına rağmen IP adreslerini ortaya koyup kendinizin ozdavinci ile aynı kişi olmadığınızı gösteriyorsunuz veya göstermeye çalışıyorsunuz. Peki ozdavinci benim ve burayı takip etmeyen diğer kişiler hakkında böyle birşey söylediğinde ben veya o kişiler ne yapabiliyor? Hiçbir şey. Ortada bariz bir haksızlık olduğunu görmek zor olmasa gerek.

  Tekrardan ifade edeyim. ozdavincinin o mesajını yayınlayarak böyle gereksiz bir tartışmaya zemin hazırladınız. Size tavsiyem yorum yayınlama kıstaslarınızı tekrar gözden geçirin. Biri gelip burada fıkra anlatırsa onu da yayınlayacak mısınız? İsteyenin hakaret etmediği sürece yazınızla ilgili olsun veya olmasın istediği herşeyi yazabileceği bir platformu mu burası?

 10. Ajlan bey gerçekten benim gibi kıt ingilizcesi olup Akıllı Tasarıma ilişkin gelişmeleri zor takip eden bir insana bu tip bir site sunduğunuz için tesekkür ederim

 11. Sayın Abudak,

  Rica etsem e-mail adresimi yukardaki yazınızdan silebilir misiniz? İnternette e-mail adreslerini böyle açık şekilde verirseniz bir süre sonra gelen kutunuz spamden geçilmez hale gelir.

 12. Geri bildirim: EVRİMİ BÖYLESİNE AKILLI KILAN NEDİR? | yazar yorumları

Yorumlar kapalı.